Jakie są zasady projektowania jadalni?
Jadalnia to ważna przestrzeń, która powinna znaleźć się w każdym mieszkaniu. Zestaw dopasowanych krzeseł i piękne drewniane stoły tworzą przyjazną przestrzeń dla rodzinnych posiłków. Przestrzeń ta jest często centralnym punktem spotkań towarzyskich. Podczas planowania aranżacji warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu Twoja jadalnia będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu czy drewnianych krzeseł? Jak stworzyć niepowtarzalną przestrzeń? To wszystko znajdziesz tutaj!
Zasada numer 1: Wybierz odpowiedni stół
Pierwszym krokiem w aranżacji jadalni jest wybór odpowiedniego stołu. Ten mebel będzie stanowił centralny punkt Twojego pomieszczenia. Na uwagę zasługują przede wszystkim drewniane stoły kuchenne. Stoły te mogą mieć blat w dowolnym kształcie, w tym kwadratowym lub prostokątnym. Zapewniają wygodną przestrzeń życiową dla całej rodziny. Są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Wiele rozmiarów mebli pozwala nam dostosować je do naszych potrzeb i ilości osób, które będą z nich korzystać podczas posiłków.
Drewniane stoły do jadalni można podzielić na wersje rozkładane i klasyczne. Druga opcja jest najlepsza. Pierwsza, gdy musimy zorganizować większe spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Zajmują one niewiele miejsca, ale bez problemu możemy w kilka sekund wysunąć dodatkowe blaty, aby zyskać dodatkową powierzchnię.
Zasada numer 2: Wybierz wygodne krzesła
Warto przyjrzeć się krzesłom do jadalni, jeśli posiadamy już stół lub wiemy więcej o interesującym nas modelu. Pamiętajmy o tym, że krzesła powinny być stylowym elementem stołu. Zawsze, jeśli podejmujemy decyzję, wybieramy drewno. Krzesła dębowe lub bukowe mogą być świetnym uzupełnieniem wybranych już mebli.
Czy istnieją jakieś zasady, które pomogą nam wybrać idealne krzesła? Oczywiście, że są! Po pierwsze, muszą mieć możliwość niemal całkowitego wsunięcia się pod stół. Dzięki temu nie będą zajmowały dużo miejsca. Musimy też zastanowić się, czy wolimy modele tapicerowane, czy klasyczne. Te drugie są z reguły wygodniejsze, ale trudniejsze do czyszczenia, zwłaszcza jeśli tkanina nie jest „śliska”. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, która opcja będzie dla nas najlepsza.
Sprawdź również: Jak stworzyć praktyczną kuchnię
Zasada numer 3: Pamiętaj o oświetleniu
Oświetlenie to coś, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć. Odpowiednie źródło światła może odmienić każde wnętrze. W jadalni najważniejsza jest główna lampa sufitowa. Abażur umieszcza się zazwyczaj tuż nad stołem. Jest to dobre rozwiązanie. Jest to możliwe, pod warunkiem, że abażur nie będzie zbyt niski. Dlaczego? W ten sposób łatwo się o niego „potknąć”. Żarówka umieszczona na wysokości naszych oczu może powodować ich nadwyrężenie. Lepiej zmniejszyć długość tak, aby abażur był kilka centymetrów niżej od sufitu. Możliwe są również inne źródła światła, np. lampy stojące lub kinkiety. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i naszych preferencji.
Zasada numer 4: Zdecyduj się na konkretną kolorystykę
Przy projektowaniu każdego wnętrza należy wziąć pod uwagę kolorystykę. Ważne jest, aby wybrać bazę”. To nie tylko stół i krzesła, ale również podłogi czy ściany. Z jakimi kolorami można łączyć drewno? Ciemne kolory świetnie wyglądają na tle brązów, beżów czy delikatnych żółci. Uzupełnieniem dla bieli, szarości i granatu są jasne meble. W przypadku podłogi można rozważyć zastosowanie paneli lub innego pokrycia imitującego naturalne drewno. W tej sytuacji podłoga powinna współgrać ze stołem i krzesłami.
Zasada numer 5: Wybierz wyrazisty kolor akcentu
Możesz dodać unikalny akcent do swojej jadalni używając podstawowych kolorów. Najlepiej jest wybrać kolor, który kontrastuje z resztą pomieszczenia. Czerwony lub różowy to świetny wybór. Nasze dodatki nie muszą być duże i ekstrawaganckie. Wystarczą podkładki, dekoracyjne świece lub inne drobne akcesoria, które podkreślą aranżację, ale jej nie przytłoczą.
Zasada numer. 6: Wyeliminuj zbędne sprzęty i meble
Niezależnie od tego, jaki styl wnętrza wybierzesz, w jadalni sprawdzi się minimalizm. Dobrym pomysłem jest pozbycie się wszystkich zbędnych akcesoriów i sprzętów, a pozostawienie tylko tych przydatnych i funkcjonalnych. Pozwoli nam to skupić się na tym, co ważne, czyli na spożywaniu posiłków i rozmowach z bliskimi. Ułatwi to również utrzymanie czystości w takich pomieszczeniach.
Zasada numer 7: Zostaw wystarczająco dużo miejsca
Wiele osób zastanawia się, gdzie ustawić stoły i krzesła oraz w jakich odległościach powinny się one znajdować od reszty wyposażenia. Istnieją dwie zasady. Pierwsza z nich mówi, że blat stołu nie powinien być oddalony od mebli i ścian o więcej niż 70 cm. Pozwoli to na swobodne przesuwanie krzesła. Wartość tę należy zwiększyć o 30-50 cm, jeśli chcemy pozostawić przejście komunikacyjne lub po prostu przejazd. Pamiętając o tym, Twoja jadalnia będzie funkcjonalna i użyteczna.
Zasada numer 8: Pozwól, aby w Twojej jadalni świeciło słońce, jeśli to tylko możliwe
Wróćmy teraz do oświetlenia. Jadalnia powinna mieć sztuczne światło, ale lepsze jest naturalne światło słoneczne. Mieszkanie może być oświetlone w ciągu dnia, jeśli na zewnątrz jest jasno i widno. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy energię elektryczną, ale również poprawiamy wzrok. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się okna, nie zasłaniajmy ich ciężkimi zasłonami czy firanami. Korzystajmy z naturalnego piękna wokół nas, kiedy tylko możemy.
Zasada numer 9: Otwórz lub zamknij całą przestrzeń
Aranżacja jadalni może być wykonana tak, aby tworzyła osobną przestrzeń lub była integralną częścią strefy dziennej lub kuchennej. Dzięki temu możemy wykazać się kreatywnością, w zależności od naszych upodobań i układu mieszkania. Zaletą zamkniętej jadalni jest to, że możemy w niej przyjmować gości bez obawy, że narobią bałaganu w pozostałych pomieszczeniach. Nie jest to praktyczne, ponieważ tracimy kontakt z innymi, nawet gdy idziemy na posiłki.
Otwarte jadalnie są ostatnio bardzo popularne, ponieważ pozwalają nam na swobodne poruszanie się po całym lokalu podczas spotkania bez ograniczeń. Tego typu wnętrze powinno być dopasowane do reszty mieszkania. Możesz również stworzyć płynne przejście z kolejnym pomieszczeniem, umieszczając dywanik lub słupek, aby zaznaczyć granice. Ponownie, wszystko zależy od Twoich preferencji i gustów.
Zasada numer 10: Pokaż swój charakter
Każda osoba jest w stanie znaleźć inspiracje do danego wystroju wnętrza przeglądając magazyny i katalogi. Nie musimy kopiować każdego wzoru w jadalni, jeśli nam się podoba. Dodajmy coś do aranżacji, a nie powielajmy jej. Można pokazać swoją osobowość poprzez akcenty, akcenty lub inne elementy dekoracyjne. Dzięki temu spożywanie posiłków w jadalni stanie się przyjemniejsze, a nasz dom zyska niepowtarzalny charakter.
Mamy nadzieję, że ten poradnik okaże się dla Was pomocny i uda Wam się stworzyć wymarzoną, funkcjonalną jadalnię.
Może to Ci się spodoba
Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie
W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu
Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca
Licówki, co warto wiedzieć przed ich założeniem?
Licówki na zęby to struktury ortopedyczne, które pokrywają przednią (tj. widoczną) część zęba. Zasadniczo licówki umieszcza się w celu estetycznym. Jednak w niektórych sytuacjach mogą również wykonywać zadania funkcjonalne. Czym
Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa
Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i
Foliowanie i laminowanie w procesie druku
Możemy foliować i laminować dokumenty. Stanowią one trwałą ochronę dla cennych wydruków takich jak certyfikaty czy materiały reklamowe. Prawidłowo przeprowadzony proces laminacji zabezpiecza papier przed zabrudzeniem, rozdarciem i zżółknięciem. Laminowanie
Jak numerować faktury?
Właściwa numeracja faktur odgrywa ważną rolę w przygotowaniu dokumentacji firmowej. Ważne jest, aby przy wystawianiu faktur VAT lub nadawaniu numerów pamiętać o kilku rzeczach. Omówimy je w tym artykule. Jakie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!